איזון משאבים

איזון משאבים

גירושין הם תהליך קשה עבור כל זוג, והוא הופך מאתגר עוד יותר כאשר הם צריכים לחלק את הנכסים שצברו. תהליך איזון המשאבים בין בני זוג מצריך הבנה מעמיקה של ההשלכות המשפטיות והפיננסיות הכרוכות בכך. במאמר זה נדון ביסודות איזון המשאבים, סוגי הנכסים אותם יש להעריך, חשיבות הערכת השווי המקצועית והנסיבות בהן יש צורך לפנות למומחה.

הבנת איזון משאבים

כאשר בני זוג מחליטים להתגרש, חלוקת נכסיהם כפופה לחוק יחסי ממון (1974). חוק זה קובע כי כל נכס שנצבר על ידי בני הזוג במהלך חייהם המשותפים ניתנים לחלוקה, למעט נכסים שאינם משותפים וכאלה שסוכמו מראש. חלוקת הרכוש נעשית על ידי הערכת שווי הנכסים וההתחייבויות ולאחר מכן איזון המשאבים בין בני הזוג.

האיזון נעשה בדרך כלל בחלקים שווים, אלא אם קיימות נסיבות מקלות המחייבות הסדר שונה. תהליך ההערכה כולל בחינת רשימת הנכסים לאיזון, כגון זכויות סוציאליות, יתרות בנקים, רכבים, כתבי אופציה למלאי ועוד. לפעמים, נכסים מורכבים יותר כגון שווי עסק או חברה, מניות/אופציות למניות ונכסי קריירה דורשים מומחה מקצועי כדי להעריך אותם כראוי.

סוגי נכסים שיש להעריך

בכל הנוגע לאיזון משאבים יש להתחשב בסוגים שונים של נכסים. הרשימה כוללת נכסים מוחשיים כגון דירות ורכבים, זכויות פנסיה, הטבות ופיצויים פרישה, חסכונות, תיקי ניירות ערך, התחייבויות כגון משכנתא או הלוואות אחרות ויתרות שליליות בנקאיות.

הערכת שווי של נכסים מורכבים כגון שווי עסקי או חברה, מניות/אופציות למניות ונכסי קריירה דורשים מומחה בעל הכשרה מתאימה, ידע, מומחיות וניסיון כדי להשיג הערכת שווי נאותה. למשל, כאשר מדובר בעסק או חברה, והצדדים אינם מסכימים על הערכת השווי שלו, נדרש גורם מקצועי לבצע הערכת שווי ולהגיש חוות דעת מומחה בנושא. להערכת שווי, כאמור, יש משקל לא מבוטל בתהליך האיזון, וברוב המקרים מדובר בנכס המהותי והעיקרי שיש להעריך לצורך חלוקה בין בני הזוג.

חשיבות הערכת שווי מקצועית

הערכת שווי מקצועית חיונית כאשר מדובר בנכסים מורכבים. הוא כרוך בניתוח יסודי של ביצועי החברה בעבר, נתוני השוואה בענף, ביצועים עתידיים, וקיומם או אי-קיומם של אירועים מסוימים, חלקם בשליטת החברה וחלקם לא.

למשל, הערכה של עסק מדשדש עם פעילות הפסדית ו/או קיומה של חברה עם נכסים וללא פעילות תדרוש בדרך כלל גישה שונה. דוגמה נוספת היא חברת סטארט-אפ או קיומן של אופציות למניות המחייבות בחינה של מודלים מתאימים השונים ממודל הערכת השווי של חברת שירותים או חברה תעשייתית.

מתי לפנות למומחה

יש צורך לפנות למומחה במקרים של נכסים מורכבים כמו חברות, אופציות ותביעות בגין הבדלים בנכסי קריירה ופוטנציאל השתכרות. גם במקרים בהם לבני זוג יש הכנסה בינונית, ייתכן שיידרש סיוע של מומחה פיננסי לאיזון. זאת ועוד, כאשר לבני זוג יש כסף רב ואינם מבינים או מסכימים כיצד להעריך ולחלק את הנכסים ביניהם, מומלץ להיעזר באיש מקצוע.

סיכום

איזון משאבים בין בני זוג לפני גירושין יכול להיות תהליך מורכב ורגיש, במיוחד כאשר יש נכסים מורכבים או מחלוקות על שווי הנכסים. חשוב להיעזר במומחה פיננסי בעל ההכשרה, הידע, המומחיות והניסיון המתאימים על מנת להבטיח חלוקה הוגנת והוגנת של הנכסים. יתרה מכך, לבני זוג חשוב לגשת לתהליך באופן שיתופי ובונה על מנת למזער קונפליקטים ולהימנע ממאבקים משפטיים יקרים. על ידי עבודה משותפת וחיפוש אחר הכוונה של אנשי מקצוע, בני זוג יכולים להגיע לפתרון מועיל הדדי המאפשר להם להתקדם בחייהם.

לתיאום פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

לקבלת פרטים נוספים על הליווי המשפטי של משרד עורכי דין שמעון צור, צרו איתנו קשר:

עורך דין שמעון צור
עורך דין שמעון צור

משרד עורכי דין צור נוסד בשנת 2001 ומשרת לקוחות פרטיים ועסקיים, חברות וארגונים מכל רחבי הארץ. שמעון צור מכיר את החשיבות של תהליכי הדין ומציע ייעוץ מקצועי ופתרונות מותאמים לצרכים המשפחתיים של כל לקוח.

עורך דין שמעון צור
עורך דין שמעון צור

משרד עורכי דין צור נוסד בשנת 2001 ומשרת לקוחות פרטיים ועסקיים, חברות וארגונים מכל רחבי הארץ. שמעון צור מכיר את החשיבות של תהליכי הדין ומציע ייעוץ מקצועי ופתרונות מותאמים לצרכים המשפחתיים של כל לקוח.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן