גישור משפחה

גישור משפחה

גישור משפחתי הוא תהליך המעניק לזוגות נפרדים הזדמנות לארגן סידורי ילדים וכלכלה בעקבות הפרידה. זה מועיל גם כשצריך לבדוק מחדש סידורים קודמים, במיוחד כשילדים גדלים. גישור הוא גישה יעילה המאפשרת לשני הצדדים להישאר בשליטה על תהליך קבלת ההחלטות, מבלי שאף אחד ייאלץ לעשות דבר בניגוד לרצונו. תפקידו של המגשר הוא לסייע לצדדים למצוא פתרון מוסכם המחייב מבחינה משפטית.

הליך הגישור

הליך הגישור פחות מלחיץ ומהיר יותר מאשר פנייה לבית המשפט, והוא יכול לחסוך לכם כסף. אם אתה זכאי כלכלית, סיוע משפטי עומד לרשותך. המגשרים הינם בעלי הכשרה מקצועית ועובדים עם הפרדת זוגות בצורה גמישה ומותאמת אישית על מנת לתת מענה לצרכים הספציפיים של כל מקרה ומקרה. אם עבודה בחללים נפרדים נחשבת עדיפה, ניתן לארגן זאת.

במהלך הגישור, המגשר מסייע לכל צד לתקשר את צרכיו וסדרי העדיפויות שלו תוך כדי שיחה המעודדת את הצדדים להתמקד בנושא אחד בכל פעם. מעודדים את הצדדים לזהות את הבעיות שיש לפתור ולאחר מכן לדון בפתרונות אפשריים. לאחר שהושגה הסכמה לגבי תוכנית ההורות ו/או נושאים פיננסיים או אחרים, מוכנה טיוטה של ההסכם המתגבש לבדיקה, עדכון וחתימה.

בעוד שחלק מהמגשרים עשויים להיות בעלי רקע משפטי או תחומים מקצועיים אחרים כגון בריאות הנפש, הם אינם מספקים ייעוץ משפטי. המגשרים מספקים מידע על חוקי המדינה, הליכי בתי המשפט המקומיים ומשאבים אחרים הזמינים, אך אינם מפרשים חוקים או מייעצים או ממליצים על כל פעולה משפטית ספציפית שתועיל לכל אחד מהצדדים על פני האחר.

עדיף להתחיל בגישור ברגע שהצדדים מסכימים לנסות לפתור את המחלוקות ביניהם מחוץ לבית המשפט. הגישור הוא היעיל ביותר כאשר הוא מתחיל בשלב מוקדם של התהליך לפני הליך הליטיגציה יוצר יותר מדי חוסר אמון בין הצדדים ולפני שעורכי הדין יוזמים תהליכי גילוי יקרים. גישור מוקדם יכול לחסוך לצדדים אלפי דולרים ולמזער מצוקה ארוכת טווח.

מספר הפגישות הנדרשות במהלך גירושין משתנה בהתאם למספר הסוגיות שיש לפתור, מורכבותן, מידת הסכסוך בין הצדדים ויכולת ונכונות הצדדים לנהל משא ומתן בתום לב ולשתף פעולה מבלי שרגשות עזים יציפו את התהליך. תיק גירושין מקיף טיפוסי עשוי להימשך בין 2 ל-8 פגישות או יותר, עם שיעורי בית בין הפגישה. גישור בתוכניות הורות בלבד עשוי להימשך רק 1 עד 3 מפגשים.

גם אם אחד הצדדים סקפטי, עליו לנסות בכל זאת גישור. אפשר להגיע להסכמה על חלק מהנושאים, גם אם לא ניתן לפתור את כולם באמצעות משא ומתן קל. במקרים כאלה, ניתן לכתוב "הסכם חלקי", ועדיין ניתן לחסוך זמן וכסף ולמנוע מתח מיותר.

כדי למצוא מתווך, תוכל לחפש באינטרנט שירותי גישור מקומיים או לבקש המלצות מחברים, בני משפחה או אנשי מקצוע כגון עורכי דין או יועצים. אתה יכול גם לפנות לבית המשפט המקומי או לאיגוד הגישור הממלכתי לקבלת הפניות.

לאחר השגת הסכם, המגשר יכין בדרך כלל מסמך כתוב המתאר את תנאי ההסכם. לאחר מכן ניתן להעביר מסמך זה לעורך דין שיוכל לעיין בו ולוודא שהוא מחייב מבחינה משפטית. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להגיש את ההסכם לאישור בית המשפט.

חשוב לציין כי ההסכם שהושג בגישור מחייב מבחינה משפטית וניתן לאכיפה. המשמעות היא שאם צד אחד לא יעמוד בתנאי ההסכם, הצד השני יכול לבקש אכיפה באמצעות מערכת בתי המשפט.

יתרונות כספיים לתהליך

היתרונות הכספיים של גישור על פני ליטיגציה הם רבים. גישור זול יותר מאשר עבודה עם שני עורכי דין נפרדים לטיפול במשא ומתן. מגשרים בדרך כלל גובים עמלות שעתיות נמוכות יותר מעורכי דין. עורכי דין בדרך כלל גובים מלקוחות על שעות עבודה נוספות כדי לקבל החלטה על משהו מכיוון שהם מקבלים תשלום עבור הזמן שהם מדברים איתך ועל הזמן שהם מבלים בתקשורת עם עורך הדין של הצד השני. על מנת שהזמן של איש מקצוע בתחום הגירושין יגיע לעבודה של שעתיים, שני בני משפחה יכולים לשלם לשני עורכי דין (סה"כ ארבע שעות עבודה), או, ביחד, הם יכולים לשלם למגשר אחד בלבד (עבור שעתיים עבודה בלבד). גישור הוא גישה פשוטה שאינה כרוכה בפעולות פרוצדורליות יקרות, בעוד שליטיגציה כרוכה בחוסר יעילות רבות.

אף ששום שיטה ליישוב סכסוכים לא תמיד מצליחה, לגישור יש שיעור הצלחה גבוה יותר מאשר ליטיגציה. בגישור שני הצדדים "מנצחים", ואילו בליטיגציה רק צד אחד "מנצח". הצלחה בגישור מחייבת שני הצדדים לנהל משא ומתן בתום לב ורוצים לפתור את העניינים.

סיכום

גישור משפחתי יכול להוות דרך מועילה ויעילה ליישוב סכסוכים הקשורים לפרידה, ילדים וכספים. זה מאפשר לצדדים לשמור על שליטה על התהליך ולרוב יכול להיות פחות מלחיץ ופחות יקר מאשר פנייה לבית המשפט. אמנם גישור לא תמיד מצליח, אך הוא יכול להוות כלי רב ערך למי שמוכן לנהל משא ומתן בתום לב ולפעול לקראת פתרון מקובל הדדית. אם אתם שוקלים גישור, חשוב למצוא מגשר מוסמך שיוכל ללוות אתכם בתהליך ולעזור לכם להגיע להסכם העונה על צרכיכם וצרכי משפחתכם.

לקבלת פרטים נוספים על הליווי המשפטי של משרד עורכי דין שמעון צור

דילוג לתוכן