ידועים בציבור

ידועים בציבור

ההגדרה המשפטית לידועים בציבור

ידועים בציבור הם בני זוג שאינם נשואים, אך מקיימים מערכת יחסים זוגית מלאה ודומה לזו של זוג נשוי, כולל משק בית משותף, ניהול רכוש משותף ואך גידול ילדים משותפים. גם זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים מחוץ לישראל ולא נישאו בטקס דתי על פי החוק הישראלי, נחשבים כידועים בציבור. כל זוג רשאי להירשם בביטוח הלאומי כידועים בציבור, לצורך קבלת הזכויות השונות, ובדרך כלל הצהרתם מספיקה והם לא יידרשו להוכיח את מעמדם.

סיבות לבחירת מעמד ידועים בציבור

ישנם זוגות אשר לא יכולים או אינם מעוניינים להתחתן על פי חוקי המדינה, שלפיהם ניתן להתחתן ולקבל הכרה בנישואין בטקס דתי. למשל, זוגות מעורבים מבחינה דתית, זוגות חד מיניים, פסולי חיתון, אנשים שמתנגדים לתכניו של הטקס הדתי, נשים שחוששות מפגיעה במעמדן בעקבות נישואין הלכתיים. עבור כל אלה המעמד המשפטי של ידועים בציבור יכול להחליף את מוסד הנישואין.

בישראל אין חקיקה המסדירה את מעמדם של ידועים בציבור, אך בפועל, בפסיקה, מעמדם הולך ומשתווה לזה של זוגות נשואים. מכאן, שידועים בציבור נהנים ממרבית הזכויות של זוגות נשואים. הזכויות הכלכליות של ידועים בציבור, למשל, כמעט זהות לזוגות נשואים והם יכולים לקבל משכנתא של זוג או סיוע בדיור מטעם משרד הבינוי והשיכון. עם זאת, ישנו חריג אחד מובהק בעניין הזכויות הכלכליות והא שידועים בציבור אינם מקבלים נקודות זיכוי במס הכנסה המתייחסות לבני זוג.

ידועים בציבור זכאים לרשת את בני הזוג שלהם בדומה לזוגות נשואים, הן על פי חוק הירושה והן על פי צוואה. בנוסף, ידועים בציבור יכולים לשמש כמוטבים של פוליסות ביטוח חיים, ביטוח תאונות אישיות, או ביטוח מסוג אחר. זכות זו קיימת גם כאשר מדובר בפוליסה השייכת רק לאחד מבני הזוג במסגרת מקום עבודתו. גם אל מול המוסד לביטוח לאומי, מעמדם של ידועים בציבור שווה לנשואים בכל הקשור לקצבאות, כמו קצבת אלמנות.

 

למרות שאין הגדרה חוקית בישראל למעמד ידועים בציבור, ישנם כמה מבחנים משפטיים מקובלים המסייעים לקבוע את טיב היחסים בין בני הזוג. באופן כללי, בית המשפט יבקש לבדוק איך בני הזוג עצמם רואים את מערכת היחסים שלהם, את רמת המחויבות שלהם לזוגיות, וכן, סממנים של שיתוף, כמו חברים משותפים, תכניות משותפות לעתיד ובילוי זמן משותף.

מבחן נוסף הוא קיומו של משק בית משותף. עם כל חשיבותו, זהו אינו מבחן יחיד ומכריע, וחשוב לדעת כי חיים בנפרד לא בהכרח פוסלים את בני הזוג מלקבל את ההגדרה של ידועים בציבור. כך הוא הדין לגבי משך הזוגיות. אמנם זוגיות ממושכת היא עדות למחויבותם של בני הזוג למערכת היחסים, אך זוגיות קצרה לא בהכרח תיפסל בהקשר זה.

מעמד ילדים של ידועים בציבור

מעמדם של ילדים משותפים של בני זוג ידועים בציבור, הן ילדים ביולוגיים והן מאומצים, זהה לזה של ילדים לזוגות נשואים. ידועים בציבור זכאים לדמי לידה, חופשת לידה וזכויות אחרות אותן מקבלים הורים נשואים. יש לכך חריגים מעטים, כמו במקרה של זוג גברים שאינם מוכרים לביטוח הלאומי כידועים בציבור והמביאים ילד לעולם באמצעות פונדקאות. במקרה זה, הזכויות ההוריות יינתנו לאב הביולוגי בלבד.

הסכם ידועים בציבור

בהרבה מקרים בהם אני מטפל, צריך לערוך הסכם בין צדדים שכבר היו נישואים ובעצם מדובר על פרק ב’ בו לא רוצים להתחתן אלא רק למסד את הקשר שלהם לכדי הסכם ממון/ידועים בציבור בו הם ישמרו על הזכויות ברכוש אותו הם צברו, לעצמם ובעתיד גם ליורשים שלהם.

כשאין הסכם ידועים בציבור של פרק ב’, יכול בן הזוג או בת הזוג לטעון כי הם ידועים בציבור וניהלו משק בית משותף כזוג נשוי לכל דבר ועניין ובעצם להעלות טענות של זכאות לירושה.

צעד כזה מטלטל את היורשים ואף הם עלולים להפסיד מחצית מהירושה לטובת בת/בן הזוג הטוענים לירושה.

עריכת הסכם סבב 2 בין בני זוג בא למנוע בדיוק את הטענות הללו בייחד אם הוא מקבל תוקף של פסק דין.

במסגרת ההסכם ניתן לרשום כי לבן/בת הזוג אין שום זיקה לשום רכוש מסוג מקרקעין או מטלטלין פרט למה שהם רוכשים יחדיו או כל דבר שהם רוצים לרשום וששומר עליהם.

בדרך כלל הסכם פרק ב’ בא לעגן גם את הזכויות הפנסיוניות של בני הזוג, כך שמי מבין בני הזוג ילך לעולמו , הזכויות הפנסיוניות לא ילכו לפח, מאחר והם אינם ברי הורשה ולא ניתן לרשום ילד או יורש אחר על זכויות פנסיוניות לבן/בת זוג.

תמיד אני ממליץ שבכל הסכם יירשם כי לאחר מתן תוקף משפטי להסכם סבב ב’ יפנו הצדדים לקרנות הפנסיה ובעודם בחיים יערכו רישום מוטבות על בן/בת הזוג בכדי למנוע מפניות עתידיות לבתי משפט להוכחת ידועים בציבור.

לקבלת פרטים נוספים על הליווי המשפטי של משרד עורכי דין שמעון צור

עורך דין שמעון צור
עורך דין שמעון צור

משרד עורכי דין צור נוסד בשנת 2001 ומשרת לקוחות פרטיים ועסקיים, חברות וארגונים מכל רחבי הארץ. שמעון צור מכיר את החשיבות של תהליכי הדין ומציע ייעוץ מקצועי ופתרונות מותאמים לצרכים המשפחתיים של כל לקוח.

עורך דין שמעון צור
עורך דין שמעון צור

משרד עורכי דין צור נוסד בשנת 2001 ומשרת לקוחות פרטיים ועסקיים, חברות וארגונים מכל רחבי הארץ. שמעון צור מכיר את החשיבות של תהליכי הדין ומציע ייעוץ מקצועי ופתרונות מותאמים לצרכים המשפחתיים של כל לקוח.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן