עורך דין גירושין

גירושין

גירושין הם החלטה קשה הכרוכה בהליך משפטי מורכב. על מנת להתגרש, מחוייבים בני זוג לבצע הליכים מסוימים שיאפשרו להם להתגרש בפועל ובחוק.

הליך הגירושין

כדי לפרק נישואין כדין בישראל, על בני זוג להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני. על פי חוק סמכות בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג-1953, נישואין וגירושין בין יהודים חייבים להתנהל על פי "דין תורה". במסגרת תביעת הגירושין יבחן בית המשפט האם הוכחו עילות גירושין, ואם כן יורה בית המשפט על הסדר גירושין.

בנוסף לעילות הגירושין המוכרות בדין הדתי, על בני זוג להסדיר את נושא הרכוש המשותף שנצבר במהלך חיי הנישואין. הרכוש המשותף יחולק שווה בשווה בין בני הזוג, למעט חריגים מסוימים. מעבר לכך, משמורת ילדים היא הנושא החשוב ביותר בגירושין. אם לבני הזוג יש ילדים משותפים, עליהם להסדיר גם את נושא מזונות הילדים.

תחומי השיפוט

ישנם שני תחומי שיפוט הרלוונטיים למבקשים להתגרש: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. לבית הדין הרבני סמכות לדון אך ורק בענייני נישואין וגירושין, ויש להגיש תביעת גירושין אך ורק לבית הדין הרבני. לבית הדין הרבני סמכות לדון גם בתביעות הקשורות בענייני נישואין וגירושין, כגון תביעה לשלום בית, תביעה בכתב ועוד. לבית הדין הרבני סמכות לדון גם בתביעות למזונות ילדים ובני זוג.

אולם לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בתביעות לחלוקת רכוש בין בני זוג או בתביעות למשמורת ילדים. במקרים כאלה, בית דין רבני רשאי "לקנות" סמכות לטפל בתביעות אלו כאשר קיים הסכם בין בני הזוג או כאשר מוגשת תביעת גירושין הכרוכה בענייני משמורת ילדים. במקרה כזה, המגיש את תביעת הגירושין נותן תחילה לבית הדין הרבני סמכות לטפל בנושאים שבדרך כלל אין לו סמכות לטפל בהם.

בית המשפט לענייני משפחה, שהוקם בשנת 1995, נותן מענה למקרי משפחה ומקים בית משפט ייעודי לתחום דיני המשפחה. לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בכל מחלוקת משפטית בין בני משפחה, לרבות הורים וילדים, אחים, סבים וסבתות ובני זוג נשואים. לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות לעסוק במגוון תחומים הקשורים לדיני משפחה, כגון עניינים הקשורים למשמורת, זכויות ראייה, מזונות ילדים, מזונות בני זוג וחלוקת רכוש.

תפקידו של עורך דין גירושין

עורך דין גירושין יכול להיות לעזר רב בניווט בהליך הגירושין המורכב. עורך דין גירושין יכול להסביר את ההליך המשפטי, לסייע בהכנת תביעת הגירושין, לספק ייצוג משפטי בבית המשפט ולסייע במשא ומתן עם הצד השני. עורכי דין לגירושין יכולים גם לסייע בהסדרת רכוש משותף, משמורת ילדים ומזונות ילדים.

בישראל ישנם עורכי דין מומחים העוסקים בדיני משפחה ויכולים לספק ייצוג משפטי הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה. לעורכי דין אלו מומחיות בהליכי גירושין, סכסוכי משמורת ילדים וחלוקת רכוש.

סיכום

גירושין הוא תהליך קשה הכרוך באתגרים רגשיים ומשפטיים. חשוב להבין את ההליכים המשפטיים הכרוכים בהליך הגירושין, וכן את תחומי השיפוט השונים שעלולים לבוא לידי ביטוי, כגון בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. כדי לנווט בתהליך זה, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ וייצוג של עורך דין גירושין מיומן ומנוסה. עורך דין גירושין יכול להדריך אותך בהיבטים המשפטיים של גירושין, לעזור לך להבין את הזכויות והחובות שלך ולפעול כדי להבטיח שהאינטרסים שלך יהיו מוגנים לאורך כל התהליך. עם התמיכה המשפטית הנכונה, תוכל לנווט את אתגרי הגירושין ולהתקדם בביטחון לעבר עתיד מזהיר יותר.

לקבלת פרטים נוספים על הליווי המשפטי של משרד עורכי דין שמעון צור

דילוג לתוכן