מורה נבוכים-האם המעביד מפריש לי נכון לקופת פיצויים?

במהלך עבודתי אני נתקל פעם אחר פעם בלקוחות שאינם יודעים האם הפרשות המעסיק וההפרשות מטעמם לקופות השונות, הן עפ”י חוק והאם ביום בו יסתיימו יחסי עובד-מעסיק ,אם מפרישה ואם מפיטורין או מקרה ביטוח, מה מגיע להם

לשם כך במאמר זה נעסוק בקופות מסוג קרן השתלמות, קופת גמל לקצבה וקרן פנסיה.

מומלץ מאוד בעת קריאת המאמר, להחזיק ביד את אחד התלושים האחרונים ולראות שהסכומים מסתדרים לכם.

קרן השתלמות (קה”ל).

קרן השתלמות הינה חסכון לטווח בינוני של תקופה מינימלית של 6 שנים.

תקרת ההפקדות ע”י המעביד לעובד הינה בסך של 7.5% מהמשכורת הקובעת עד לתקרה של 15,712 ₪ לחודש.

העובד יכול להפקיד לקופה מטעמו עד 33.33% מהסכום ששילם המעסיק. מעבר לכך ישלם העובד שווי.

לדוג’: עובד המרוויח 20,000 ₪ , המעביד ישלם 7.5% מסכום התקרה (15,712 ₪), כלומר 1,178 ₪. והעובד ישלם 33.33% = 392 ₪.

קופת גמל לקצבה (קופ”ג).

קופת גמל לקצבה הינה קופה המזכה את העובד בגיל פרישה בתשלומי פנסיה חודשיים.

המעביד יהיה רשאי להפקיד 7.5% מהמשכורת הקובעת עד לתקרה השווה פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק העומד על 9,464 ₪. תקרה של 23,660 ₪. פה ישנה הפרשת מעסיק בלבד.

לדוג’: עובד המרוויח 20,000 ₪, המעביד ישלם 7.5% בסך 1,500 ₪ והוא עדיין לא עובר את התקרה.

קרן פנסיה.

קרן פנסיה הינה תכנית חסכון לטווח ארוך שמטרתה לצבור סכומים ולאחר פרישת העבוד, הסכומים שנצברו מהווים בסיס לתשלום קיצבה חודשית.

בקרן זו משלמים הן המעסיק והן העובד ומיום 1/1/2008 כבר נקבעה חובת ביטוח פנסיוני במשק כמפורט להלן החל מיום 1/1/2017:-

החל מיום 1.1.17 – תשלום המעסיק לרכיב תגמולים גדל ל- 6.5% משכר העובד.

הניכוי מהעובד לרכיב תגמולים גדל ל- 6% משכר העובד.

תשלום המעסיק לרכיב פיצויים – לא יפחת מ- 6% משכר העובד ועד ל-8.33% .

לדוג’: משכורת קובעת לעובד הינה 20,000 ₪.

בתלוש נראה בריבוע הניכויים כך:  תגמולי מעסיק 1,300 ₪ , תגמולי עובד 1,200 ₪ (יחד 2,500 ₪ חסכון פנסיוני.

תשלום המעסיק לפיצויים (בין 6% מינימום לבין 8.33% מקסימום) 1,200 ₪ עד 1,666 ₪.

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים.

משמעות הסעיף היא כי אם העובד פוטר או שהוא התפטר, כל מה שנצבר עבור קופת הפיצויים שייך לו.

מצד שני העובד לא יהיה זכאי לתשלומי השלמה מהמעביד.

דוגמאות:

עובד א’ חתום על סעיף 14 ובשנת 2015 השתכר 5000 ₪ בחודש ובשנת 2016 השתכר 6000 ₪ בחודש ובשנת 2017 השתכר 7000 ש”ח וסה”כ עבד שלוש שנים ( 36 חודשים).

תשובה: גם אם העובד פוטר וגם אם העובד התפטר הוא זכאי לפיצויים לפי החישוב הבא: עבד 3 שנים וסה”כ יקבל 5000+6000+7000 =18,000 ₪ .

עובד ב’ לא חתום על סעיף 14 ובשנת 2015 השתכר 5000 ₪ בחודש ובשנת 2016 השתכר 6000 ₪ בחודש ובשנת 2017 השתכר 7000 ש”ח וסה”כ עבד שלוש שנים ( 36 חודשים)

תשובה: אם העובד פוטר פיצויי הפיטורין יהיו עפ”י השנה האחרונה כלומר 7,000 ₪ כפול 3 =21,000 ₪.

אם העובד התפטר הוא אינו זכאי לפיצויים כלל*. 

ישנם חריגים לזכאות גם בהתפטרות העובד.*

מקווה שהייתי לעזר 🙂

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן