עבירות שוחד

שוחד היא קבלת כסף או טובת הנאה אחרת, אשר מוצע לעובד ציבור, על מנת שיפעיל את כוחו וסמכויותיו לטובת קידום האינטרס של נותן השוחד. חוק העונשין כולל מספר עבירות שוחד: מתן שוחד, קבלת שוחד ותיווך לשוחד.

עבירות שוחד
כל מקרה של עבירת שוחד מתבצע על ידי או כלפי עובד ציבור, כאשר יכול ומדובר בעובד מוסד שלטוני, כגון רשות מקומית, כמו גם בעובד תאגיד המעניק שירות לציבור. כל עבירות השוחד, עונשן בחוק הוא מאסר, כאשר לקיחת שוחד היא העבירה החמורה ביותר והעונש בגינה הנו עד 10 שנות מאסר. תיווך לשוחד, נתפסת בעיני החוק כלקיחת שוחד ואילו עבירה של מתן שוחד דינה כעד 7 שנות מאסר. על מנת להרשיע בעבירות שוחד, על התביעה להוכיח מספר רכיבים ובראשם, את היסוד הנפשי של העבירה, קרי, כי הנאשם היה מודע לקיומו של הקשר הסיבתי בין מתן/ קבלת טובת ההנאה לבין הפעולה שביצע עובד הציבור.

ליווי משפטי שוטף
בשל חומרת הענישה הקבועה בחוק לעבירות השוחד, ישנה חשיבות רבה עבור כל חברה ותאגיד, לקבלת ליווי משפטי מקצועי שוטף. מטרתו של זה היא לוודא את התנהלותה התקינה של החברה ולמנוע חשיפה של נושא המשרה לאישום פלילי. עורך הדין עומד לרשות התאגיד במתן חוות דעת משפטיות ומתן מענה משפטי שוטף לכל צורך ושאלה העולים הן במהלך ההתנהלות העסקית הרגילה, כמו גם כאשר החברה עומדת בפתח של עסקה גדולה ומשמעותית, המצריכה ייעוץ משפטי מקיף לטיפול בכל היבטיה.

ייצוג בעבירות שוחד
במקרה שבו מי מבעלי התפקידים בחברה חשוד בעבירות שוחד, יש לפנות באופן מיידי לייצוג משפטי על מנת למזער את הנזק מההליך הפלילי. ראשית כל, יבחן עורך הדין כל אפשרות לסגירת תיק החקירה ללא הגשת כתב אישום, למשל, בשל העדר ראיות מספקות להוכחת היסוד הנפשי. עורך הדין גם ייצג את החשוד בהליך השימוע טרם הגשת כתב אישום, אשר יכול גם הוא להביא לסגירת התיק ללא העמדה לדין. במידה שאכן יוגש בסופו של יום כתב אישום בגין עבירת שוחד, יפעל עורך הדין לגיבוש עסקת טיעון מקלה, למשל מתן עבודות שירות ו/או קנס כספי ולא מאסר בפועל.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן